Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Motor Power | 1 HP |
| Max Sheet Thickness | 4 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Roller Size | 5x2.5 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Roll Width | 125 mm |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Motor Power | 2 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Sheet Thickness | 4 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Roller Size | 5x2.1 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
We are engaged in offering a wide range of 5x2.1 inch Single Head Jewellery Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 3 HP |
| Max Sheet Thickness | 6 mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Roller Size | 6x4 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Roll Width | 6 Inch |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Motor Power | 2 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Sheet Thickness | 8 mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Roller Size | 6x3 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
We are engaged in offering a wide range of 6 x 3 inch Single Head Jewellery Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Roll Width | 12" |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Motor Power | 10 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Sheet Thickness | 15 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Roller Size | 12x6 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
We are engaged in offering a wide range of 12x6 inch Single Head Jewellery Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Roll Width | 125 mm |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Motor Power | 2 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max Sheet Thickness | 5 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Roller Size | 6x3 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
We are engaged in offering a wide range of 5"X2.5" inch Single Head Jewellery Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Roll Width | 75 mm |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Motor Power | 1 HP |
| Max Sheet Thickness | 5 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Roller Size | 3x1.5 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
We are engaged in offering a wide range of 3x2.8 inch Single Head Jewellery Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Rolling |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Usage Application | Gold Jewellery, Silver Jewellery |
| Power Supply | 230 V Single Phase |
| Body Material | Cast Iron |
Single head jewellery rolling mill available with different roller size as per requirement. It is used for rolling gold, silver and other soft metal.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Motor Power | 2 HP |
| Max Sheet Thickness | 5 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Roller Size | 4x2.25 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
We are engaged in offering a wide range of 4x2.25 inch Single Head Jewellery Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine use | Wire and sheet rolling |
| Work width | 127 mm Roller width |
| Max thickness | 5 mm |
| Motor Power | 1 HP |
| Roll Type | Sheet And Wire |
Single Head Rolling Mill 5"x2.5"
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Roll Width | 8 inch |
| Roll Type | Smooth Roll |
| Drive Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Max Sheet Thickness | 15-18 mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Machine Type | Single Head |
| Rolled Shape | Round Bar |
| Roller Size | 8x4 inch (WXD) |
| Brand | Nilkamal |
We are engaged in offering a wide range of 8x4 inch Single Head Jewellery Rolling Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.