Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Inlet Wire Diameter | 10 - 12 mm |
| Outlet Wire Diameter | 0.5 mm |
| Roll Type | Sheet And Wire |
| Operation Type | Motorised |
| Drive Type | Electric |
| Jewellery Material | Gold |
| Motor Power | 2 HP |
| Number Of Dies | 2 |
| Max Sheet Thickness | 12-15 mm |
| Speed Control | Fixed Speed |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Roller Size | 6x3 inch (WXD) |
| Type Of Machine | Double Head |
| Brand | Nilkamal |
We are engaged in offering a wide range of 6x3 inch Double Head Jewellery Wire Drawing Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.